WSTECZ
Coffee Sips

Księgarnio-kawiarnie

Opublikowano dnia 18 lipca 17

KSIĄŻKI SIŁĄ NAPĘDOWĄ POSTĘPU CYWILIZACJI

Połączenie pomiędzy kawą, tożsamością kulturową i twórczością literacką to cecha niemal każdego miasta. 

Niejako za sprawą książek każde miasto na przestrzeni dziejów mogło się rozwijać, czerpiąc z zawartej w nich wiedzy. Książki były zawsze obecne w miejscach  spotkań i debat toczonych przez intelektualistów, filozofów, polityków i innych prominentnych osób w danych czasach. Spotkania te odbywały się w kawiarniach i salonach literackich.

Ciężko napisać cokolwiek o historii XIX-wiecznej literatury lub sztuki bez wspomnienia o kawie.
P. Bargellini

PODRÓŻ PO KSIĘGARNIO-KAWIARNIACH

Gdyby filiżanki kawy mogły mówić, mogłyby przekazywać niezwykłe opowieści o smaku wolności, walce o wolność opinii i działaniach, które zapoczątkowały wiele kulturalnych ruchów.

 

Rozpoczynamy podróż po najbardziej znanych księgarnio-kawiarniach we Włoszech.

 


 

TRIEST

W takich portowych miastach jak Triest, który jest ośrodkiem intensywnej wymiany produktów i poglądów, obecność księgarnio-kawiarni wydaje się być naturalnym elementem ewolucji w dziedzinie nowych sposobów na kulturalne eksperymenty.

Znajdujemy się na Via Battisti 18. Stoimy przed pięknie wykonanymi, przeszklonymi drzwiami. Tuż za nimi znajduje się miejsce spotkań włoskich i zagranicznych pisarzy, takich jak Ettore Schmitz, znany jako Italo Svevo, czy Umberto Saba i James Joyce. Wkrótce lokal stał się  ośrodkiem kulturalnego ferworu początku XX wieku.

 

 

 

MEDIOLAN, FLORENCJA, RZYM

W 1817 roku, pomiędzy ulicami Via Verdi i Via Manzoni, i zaledwie kilka kroków od katedry, można było znaleźć jedną z kawiarni, które stały się ośrodkiem intelektualistycznej i politycznej sceny w Mediolanie; również tam skryli się patrioci podczas powstania w Mediolanie w 1848 roku. 

Na florenckim Placu Republiki można usiąść przy tym samym stoliku, przy którym sto lat wcześniej Filippo Marinetti położył podwaliny pod Manifest włoskiego futuryzmu.

Aby ukończyć tę podróż, musimy także wybrać się do Rzymu, na położoną niedaleko Schodów Hiszpańskich aleję Via Condotti. Tutaj znajduje się lokal funkcjonujący niegdyś pod nazwą „Caffè di strada Condotta”, o którym w 1743 roku wspominał Giacomo Casanova. To nie przypadek, że najstarsza księgarnio-kawiarnia we Włoszech znajduje się w stolicy kraju.

 

Nasze sposoby komunikacji i interakcji mogą się zmieniać. Ale jedno pozostaje niezmienne: przyjemność płynąca z chwili przerwy i zatracenia się wśród książek, a także zagłębienia się w idealną, gorącą kawę.

 

 

Znaleźliśmy inne artykuły, które mogą Cię zainteresować...

MAGAZYN
Wypij jedną kawę, zapłać za dwie

Coffee Sips

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
MAGAZYN
Historia kawy

Coffee Sips

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
MAGAZYN
Włoska kawa

Coffee Sips

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
MAGAZYN
Księgarnio-kawiarnie

Coffee Sips

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
MAGAZYN
Coffee Culture

Coffee Sips

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
MAGAZYN
Kawa po drugiej stronie świata

Coffee Sips

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ