WSTECZ
Coffee Sips

Wypij jedną kawę, zapłać za dwie

Opublikowano dnia 18 lipca 17

Prosty i oryginalny sposób, by podzielić się swoim dobrym humorem.

ZAWIESZONA KAWA – POMÓŻ INNYM, PIJĄC ULUBIONĄ KAWĘ

Od pięciu lat dawny włoski zwyczaj ponownie zyskuje na popularności na całym świecie, zyskując coraz więcej zwolenników: to „caffè sospeso”, czyli idea „zawieszonej kawy”.

„Poproszę dwie kawy. Jedną dla mnie, drugą zawieszoną”. W taki sposób osoby wspierające inicjatywę zamawiają kawę. Liczni ochotnicy na całym świecie wspierają tę ideę, poświęcając wolny czas na tworzenie stron internetowych z informacjami o inicjatywie i listami lokali, które ją wspierają. Publikowane są liczne wywiady dotyczące „zawieszonej kawy”.

 

Jak to działa? Barista, który otrzymuje zamówienie na dwie (lub więcej) kawy, podaje jedną klientowi, a drugiej nie parzy – zamiast tego zapisuje zamówienie, by obdarować kawą inną osobę w potrzebie. Każdy, kogo nie stać na filiżankę kawy, może odwiedzić bar i zapytać, czy są akurat dostępne „zawieszone kawy”, a jeśli tak – otrzymać jedną za darmo.

 

Zwyczaj ten narodził się na początku XX wieku w Neapolu, mieście o bogatych tradycjach związanych z kawą. W czasach kryzysu gospodarczego każdy, kogo było stać na kawę, zamawiał dwie kawy i zostawiał jedną w „zawieszonej” formie: kawa była już opłacona i mogła zostać przygotowana dla odwiedzającej później lokal osoby, która nie mogłaby sobie na to pozwolić.

 

 

ZAWIESZONA KAWA – Z KORZYŚCIĄ DLA KAŻDEGO

„Ma pan ochotę na kawę?” — zwykł pytać barista. Oznaczało to, że dana osoba może otrzymać kawę za darmo. Cały proces przebiegał sprawniej ze względu na anonimowość darczyńcy i obdarowywanego. Nawet dziś darczyńca nie wie, kto odbierze ufundowaną przez niego kawę; tak samo osoba odbierająca darmową kawę nie wie, od kogo ją otrzymała. To najlepsze rozwiązanie dla wszystkich: darczyńca może poczuć się lepiej za sprawą podzielenia się swoim szczęściem z osobą, która otrzymuje kawę. Z kolei taka osoba czuje się mniej wykluczona mimo finansowych problemów. Natomiast biorący udział w projekcie „zawieszonej kawy” bar potwierdza, że jest świadom problemów społecznych, co często cieszy się uznaniem klientów. Podsumowując: za sprawą idei „zawieszonej kawy” każdy wygrywa.

Od neapolitańskiej, niszowej tradycji po międzynarodowy projekt.

KTÓRE KAWIARNIE DOŁĄCZYŁY DO PROJEKTU?

Kawiarnie, które biorą udział w projekcie, zazwyczaj informują o tym swoich klientów w widoczny sposób. Aby dowiedzieć się, które kawiarnie biorą udział w projekcie, zajrzyj na stronę internetową wybranego lokalu lub odwiedź serwis  www.retedelcaffesospeso.com. Możesz też poinformować menedżera swojej ulubionej kawiarni o tej inicjatywie. Być może nadal nie wie o zwyczaju „zawieszonej kawy” i zaletach, jakie oferuje poprzez proste picie kawy.

Znaleźliśmy inne artykuły, które mogą Cię zainteresować...

MAGAZYN
Wypij jedną kawę, zapłać za dwie

Coffee Sips

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
MAGAZYN
Historia kawy

Coffee Sips

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
MAGAZYN
Włoska kawa

Coffee Sips

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
MAGAZYN
Księgarnio-kawiarnie

Coffee Sips

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
MAGAZYN
Coffee Culture

Coffee Sips

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
MAGAZYN
Kawa po drugiej stronie świata

Coffee Sips

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ