WSTECZ
8 minut
40 Hands

Kawa jako wartość, którą należy pielęgnować

Opublikowano dnia 09 maja 17

 

Przed podaniem kawa przechodzi przez 40 par rąk – od obsiewu po nalanie do filiżanki espresso. Każdy etap to historia warta opowiedzenia, dotycząca jakiejś osoby lub odmiennej kultury.

40 Hands to podróż, w ramach której poznajemy sylwetki ludzi, którzy poświęcili całe życie pasji do kawy. Zaczynamy ją od krajów, z których się ją pozyskuje. To ścieżka, która przebiega przez różne pokolenia i miejsca na świecie, złączone tymi samymi wartościami: „Szacunek, oddanie i odpowiedzialność, zwłaszcza wobec natury” — mówi Enrique Mancilla Oyos, współpracujący z nami od lat peruwiański rolnik.

Jego przodkowie pozyskiwali kawę w regionie Ñagazú; wtedy nie było jednak dobrej sieci dróg, przez co produkcja była ograniczona tylko do potrzeb rodziny.

„Potem zjawiłem się ja” — opowiada jego syn, Albert. “A także Lavazza z programami wsparcia społeczności, co wzmocniło nasz proces produkcji, zapewniając nam odpowiedni sprzęt i wiedzę”.

 

Harmonia między rolnikami a ziemią to rzecz kluczowa
Do Thanh Đinh, wiceprezes kooperatywy rolniczej Quang Tien Buôn Ma Thuôt, Wietnam

 

Kawa to pasja, która jest z nami od 1895 roku; to nieodzowna część życia wielu innych rodzin, które od pokoleń ją pozyskują. Poszanowanie historii wartości tych Obrońców Ziemi to nasz obowiązek, tak samo jak pomoc nowym pokoleniom w pełni odkrywać swoje umiejętności i dbać o tradycję.

 

Fundacja Lavazzy zapewniła nam odpowiednią infrastrukturę. Pomaga nam w problemach związanych z produkcją kawy, zmianą klimatu i przy chorobach, które dotykają nasze kawowce. Fundacja Lavazzy wspiera także rozwój nowych wiosek.
Sri H.M. Lokesh

 

Kawa zawsze była najbardziej cenionym napojem do spożywania w towarzystwie. Potrafi jednoczyć ludzi, pozwalając nam na dzielenie się historiami i marzeniami, tak jak w przypadku ojca Petera Kilsary ze szkoły Mese Ring School z Kirui w Tanzanii.
„To inicjatywa dostępna na całym kontynencie, która daje najmłodszym możliwość edukacji i szansę na rozwój; dla mnie osobiście umożliwiła spełnienie marzeń”.

Caffè: un valore da coltivare
Caffè: un valore da coltivare

 

Ojca Petera poznajemy w ramach wdrożenia projektu ¡Tierra!, wspierającego zrównoważony rozwój i prowadzonego wspólnie z organizacją Rainforest Alliance, która zakłada produkowanie kawy tylko i wyłącznie w zgodzie z ideą zrównoważonego rozwoju. On sam zgłosił się do nas pierwszy: „Zgłosiliśmy się do Lavazzy jako społeczność drobnych producentów kawy. I bardzo szybko staliśmy się częścią projektu ¡Tierra!, który wspiera jakość kawy oraz sprawność jej produkcji. Zbudowaliśmy nowe zakłady produkcyjne, aby ulepszyć i ułatwić cały proces. W tym samym czasie powstały także nowe domy, lecznica oraz szkoła dla dzieci. Teraz rolnicy nie tylko mogą pracować samodzielnie i produkować kawę wysokiej jakości, ale także czerpać korzyści z programów wspierających edukację ich dzieci”.

 

lavazza-40hands-caffeunvaloredacoltivare-imgsx-2-d
lavazza-40hands-caffeunvaloredacoltivare-imgdx-2-d

 

Uprawa krzewów kawy to nie tylko zwykły proces produkcji - to swoisty rytuał i sztuka, a także źródło otrzymania dla tysięcy ludzi na całym świecie. Każda filiżanka espresso skrywa w sobie oddanie wszystkich ludzi, którzy żyją z produkcji kawy i która jest dla nich całym światem. To pasja, która jest przekazywana z pokolenia na pokolenie.

 

Pokochałem kawę dzięki ojcu. Uprawa kawowców to niejako czysta miłość: mogę obserwować, jak rosną, kwitną i rodzą owoce. Mam nadzieję, że będę mógł przekazać tę pasję także moim dzieciom.
Edivaldo Bocardi Lumbari

Znaleźliśmy inne artykuły, które mogą Cię zainteresować...

MAGAZYN
G jak Gorycz

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
MAGAZYN
Fundamenty pod zrównoważoną przyszłość

Coffee Study Program

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
MAGAZYN
K jak Kawa

TheCoffeeBook

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
MAGAZYN
B jak Bezkofeinowa

TheCoffeeBook

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
MAGAZYN
M jak Mielenie

TheCoffeeBook

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
MAGAZYN
Zaparzacz albo tłokowy ekspres do kawy

Coffee Hacks

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
MAGAZYN
C jak Crema

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
MAGAZYN
Mrożona mokka

Coffee Hacks

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
MAGAZYN
Kawiarka

Coffee Hacks

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
MAGAZYN
V60

Coffee Hacks

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ