WSTECZ
8 minut
40 Hands

Kawa jako wartość, którą należy pielęgnować

Opublikowano dnia 09 maja 17

 

Przed podaniem kawa przechodzi przez 40 par rąk – od obsiewu po nalanie do filiżanki espresso. Każdy etap to historia warta opowiedzenia, dotycząca jakiejś osoby lub odmiennej kultury.

40 Hands to podróż, w ramach której poznajemy sylwetki ludzi, którzy poświęcili całe życie pasji do kawy. Zaczynamy ją od krajów, z których się ją pozyskuje. To ścieżka, która przebiega przez różne pokolenia i miejsca na świecie, złączone tymi samymi wartościami: „Szacunek, oddanie i odpowiedzialność, zwłaszcza wobec natury” — mówi Enrique Mancilla Oyos, współpracujący z nami od lat peruwiański rolnik.

Jego przodkowie pozyskiwali kawę w regionie Ñagazú; wtedy nie było jednak dobrej sieci dróg, przez co produkcja była ograniczona tylko do potrzeb rodziny.

„Potem zjawiłem się ja” — opowiada jego syn, Albert. “A także Lavazza z programami wsparcia społeczności, co wzmocniło nasz proces produkcji, zapewniając nam odpowiedni sprzęt i wiedzę”.

 

Harmonia między rolnikami a ziemią to rzecz kluczowa
Do Thanh Đinh, wiceprezes kooperatywy rolniczej Quang Tien Buôn Ma Thuôt, Wietnam

 

Kawa to pasja, która jest z nami od 1895 roku; to nieodzowna część życia wielu innych rodzin, które od pokoleń ją pozyskują. Poszanowanie historii wartości tych Obrońców Ziemi to nasz obowiązek, tak samo jak pomoc nowym pokoleniom w pełni odkrywać swoje umiejętności i dbać o tradycję.

 

Fundacja Lavazzy zapewniła nam odpowiednią infrastrukturę. Pomaga nam w problemach związanych z produkcją kawy, zmianą klimatu i przy chorobach, które dotykają nasze kawowce. Fundacja Lavazzy wspiera także rozwój nowych wiosek.
Sri H.M. Lokesh

 

Kawa zawsze była najbardziej cenionym napojem do spożywania w towarzystwie. Potrafi jednoczyć ludzi, pozwalając nam na dzielenie się historiami i marzeniami, tak jak w przypadku ojca Petera Kilsary ze szkoły Mese Ring School z Kirui w Tanzanii.
„To inicjatywa dostępna na całym kontynencie, która daje najmłodszym możliwość edukacji i szansę na rozwój; dla mnie osobiście umożliwiła spełnienie marzeń”.

Caffè: un valore da coltivare
Caffè: un valore da coltivare

 

Ojca Petera poznajemy w ramach wdrożenia projektu ¡Tierra!, wspierającego zrównoważony rozwój i prowadzonego wspólnie z organizacją Rainforest Alliance, która zakłada produkowanie kawy tylko i wyłącznie w zgodzie z ideą zrównoważonego rozwoju. On sam zgłosił się do nas pierwszy: „Zgłosiliśmy się do Lavazzy jako społeczność drobnych producentów kawy. I bardzo szybko staliśmy się częścią projektu ¡Tierra!, który wspiera jakość kawy oraz sprawność jej produkcji. Zbudowaliśmy nowe zakłady produkcyjne, aby ulepszyć i ułatwić cały proces. W tym samym czasie powstały także nowe domy, lecznica oraz szkoła dla dzieci. Teraz rolnicy nie tylko mogą pracować samodzielnie i produkować kawę wysokiej jakości, ale także czerpać korzyści z programów wspierających edukację ich dzieci”.

 

lavazza-40hands-caffeunvaloredacoltivare-imgsx-2-d
lavazza-40hands-caffeunvaloredacoltivare-imgdx-2-d

 

Uprawa krzewów kawy to nie tylko zwykły proces produkcji - to swoisty rytuał i sztuka, a także źródło otrzymania dla tysięcy ludzi na całym świecie. Każda filiżanka espresso skrywa w sobie oddanie wszystkich ludzi, którzy żyją z produkcji kawy i która jest dla nich całym światem. To pasja, która jest przekazywana z pokolenia na pokolenie.

 

Pokochałem kawę dzięki ojcu. Uprawa kawowców to niejako czysta miłość: mogę obserwować, jak rosną, kwitną i rodzą owoce. Mam nadzieję, że będę mógł przekazać tę pasję także moim dzieciom.
Edivaldo Bocardi Lumbari

Znaleźliśmy inne artykuły, które mogą Cię zainteresować...

MAGAZYN
Mrożona mokka

Coffee Hacks

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
MAGAZYN
Zaparzacz albo tłokowy ekspres do kawy

Coffee Hacks

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
MAGAZYN
Ex Machina: Kilka słów o ekspresach do kawy

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
MAGAZYN
Kawiarka

Coffee Hacks

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
MAGAZYN
Kawa parzona na zimno metodą Cold Brew

Coffee Hacks

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
MAGAZYN
Meditation Coffee

Coffee Hacks

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
MAGAZYN
Shaker do mrożonej kawy

Coffee Hacks

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
MAGAZYN
Kawa w stylu Salento

Coffee Hacks

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
MAGAZYN
Kawa po irlandzku

Coffee Hacks

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
MAGAZYN
Korzenna kawa Marocchino

Coffee Hacks

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ