Slow food
Magia przemiany.
Od syfonu, przez chemex, do parzenia na zimno; od stylu Pour-Over do zaparzacza aeropress, nie zapominając o tradycyjnej kawiarce – espresso jest tradycyjną emanacją kawy. Zaraz dowiesz się, że nie jedyną.
W kawiarce
W kawiarce
Niekwestionowana włoska ikona

Kawiarka jest ekspresem do parzenia kawy pod ciśnieniem, zaprojektowanym przez Alfonso Bialettiego w 1933 roku. W 1979 roku Lavazza wypuściła na rynek kawę Carmencita, inspirowaną postacią z reklam z lat 60., stworzoną przez Marco Zanuso. Kawiarka parzy kawę o wyraźnym smaku, średnio treściwą pod kątem esencji, ale o bardzo intensywnym aromacie.

Syfon – parzenie pod ciśnieniem
Syfon – parzenie pod ciśnieniem
Kawa, która karmi oczy

Początki tej niezwykłej kawiarki sięgają XIX-wiecznych Niemiec oraz Stanów Zjednoczonych początku wieku XX. Początkowo wytwarzana była ze szkła i była bardzo wolna – parzenie kawy zaczynało się od kontrolowanej infuzji, po czym następowała filtracja w dwukomorowym syfonie. Tą metodą otrzymujemy bardzo czystą i delikatną kawę.

Chemex
Chemex
Ekspres do kawy, który podbił MoMA (Muzeum Sztuki Nowoczesnej)

Ten filtrowy ekspres do kawy został zaprojektowany przez Niemca Petera Schlumbohma w 1941 roku. Wytworny i minimalistyczny projekt, inspirowany wyrobami ze szkła chemicznego, był wystawiany w muzeum MoMA w Nowym Jorku. Pozwala on na własnoręczne przygotowanie filtrowanej kawy w dużych ilościach. Dzięki takiej technice parzenia otrzymujemy kawę o bardzo rozbudowanym aromacie.

Pour-Over – V 60
Pour-Over – V 60
Kawa, papierowy filtr i geometria

Niemka Melitta Bentz w 1908 roku opracowała system parzenia kawy od razu w filiżance. Papierowy filtr jest umieszczony na stożkowej perforowanej filiżance. I filiżanka, i filtr są w kształcie stożka o nachyleniu 60° – stąd nazwa. Ten system pozwala na szybkie przygotowanie filiżanki świeżo zaparzonej, aromatycznej kawy.

Zaparzacz tłokowy
Zaparzacz tłokowy
Właściwy wybór, jeżeli lubimy kawę o bogatym smaku

Zaparzacz tłokowy został zaprojektowany we Francji w połowie XIX w. Działa poprzez namaczanie kawy w gorącej wodzie, następnie za pomocą tłoka oddziela się fusy od naparu. Kawa tak parzona odznacza się aromatem i wytrawnym smakiem.

Parzenie Na Zimno
Parzenie Na Zimno
Sekret kawy na zimno

Kawa parzona na zimno pochodzi z Indonezji. Holenderscy kupcy przywieźli ją do Europy z Japonii. W ostatnich 10 latach kawa na zimno obrosła wręcz kultem. Jest przygotowywana w procesie powolnego parzenia, co nadaje napojowi delikatności i aromatu oraz niweluje goryczkę i kwaśność.